Praha z pohledu Moraváka

7. října 2013 v 22:28 | N.N. |  Téma týdne
Praha,

pro někoho je to pojem českého velkoměsta a pro jiného nic výjimečného. Nejsem "Pražák", i když zde již pár let žiji. Ba naopak, pocházím z Ostravska. Málo kdo si uvědomuje, že právě Ostravsko je ojedinělé uskupení velkých měst v ČR, jako je Ostrava, Havířov, Frýdek-Místek, Karviná, Český Těšín a Třinec.

Inu, kdysi jsem k Praze vzhlížel jako k velkoměstu také. Studoval jsem zde, prošel jsem si celou Prahu pěšky a prošel všechny známé památky. Časem jsem objevil i mnoho krásných míst, které turisté často minou, protože nejsou obvyklou destinací průvodců a to je možná i škoda. Zjistil jsem však, že i přesto, jak je Praha krásná, tedy v jejím historickém centru, tak není vlastně o nic víc jiná, něž jakékoli město, které v ČR znám a už jsem jich prošel spousty.


Historické centrum střídají nudné panelové zástavby a nákupní centra, špatně řešené dopravní sítě a nespočet barů, kasin, bordelů a jiných libůstek pro krácení času.

Mám zde rád rozmanitost cizinců. Od Čechů je snadno poznáte tím, že jsou veselejší a jsou vstřícní. Je příjemné se s nimi zastavit na kus slova a nevěřili by jste, jak často jsou rádi, že si mohou popovídat s Čechem, který jim rozumí a je schopný ze sebe vysypat i více než jen pár slov. Je úplně jedno, zda mluvíte na vysoké úrovni nebo používáte lámanou easy english či jiný jazyk. Mají zkrátka radost, jsou už takoví.

Pamatuji si dlouhé cesty z předměstí Prahy do jejího centra za prací, lidé spící v autobusech či vlacích a rozvláčné znuděné a otrávené obličeje Čechů. Jsou snad všichni pražané permanentně naštvaní? Asi ano :-D

Víte, je docela rarita potkat skutečně rodilého Pražáka a to od jeho rodového počátku. Přeci jen, Prahu si nepostavili Pražané, jak by mohli, když neexistovala, ale světe div se, je to nejčastější odpověď Pražáků :-D Je to k pousmání, ale Prahu postavili lidé z celé země a Ti se v Praze pak usadili. Do Prahy stále přijíždějí jak Východočeši a Západočeši a vůbec všichni Češi, také s Moravany a Slezany, Hanáky i Valachy a jezdí zde za prací, usazují se zde a někdy zapomínají na to, odkud zde přišli. "Já jsem Pražák a kdo je víc?" se stává jejich mottem.

Na druhou stranu, i v Praze se může Ostravák či Brňák a další cítit jako doma. Je nás tady spousta, poznáme se navzájem a rozumíme si. Vždy nás potěší potkat krajana v místech, kde nás příliš nemají rádi nebo kde jim přijdeme exotičtí. Divíte se tomu? Pro Pražáky jsme nejčastěji schovaní za termín "Moraváci" ...ale zatímco my máme pojem o rozdělení Čech na různé regiony a víme, že když pojedeme do Středočech mimo Prahu, tak si budeme s lidmi více rozumět, tak Pražáci nemají ani tušení o tom, že existuje nějaké Slezsko, natož Hanácko a Slovácko či Praijská. Kolikrát se mi zde stalo, že hranicemi Prahy pro ně končí svět a města jako Brno či Ostrava považují za vesnice bez civilizace. Bohužel si nedělám legraci a je smutné, že i turisté mají často větší a lepší přehled.

Co pro mě tedy Praha je za ta léta co zde žiji? Město s krásným historickým centrem. Město, ve kterém to žije v jakýkoli den i hodinu, vždy se najde nějaká zábava či klub, kde se může člověk odreagovat. Je to kulturní centrum, kde si najde kus umění snad každý. Je to možnost poznávat nové a zajímavé lidi, střetávat se s turisty z jiných zemí a rozvíjet se. Stejně tak je to ale i místo plné depresivních životů, chudoby a kriminality. Vždyť zde má policie strach i zakročit natož mít vůbec vůli řešit něco, co již není mrtvé nebo "hotové". Smutná realita, že když potřebujete jejich pomoc, pošlou vás do háje.

Praha je místo plné smíšených pocitů z jejich kladů a záporů. Zda bych si vybral jiné místo pro život? Ano, vybral. Zda bych se do Prahy ještě někdy vrátil? Rozhodně ano! Přirostlo mi to tady k srdci, a jak mi často Pražáci říkají, "Ty jsi pořád vysmátej Moravák" :-D

Máte tu moc to změnit!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Radů Radů | Web | 18. října 2013 v 9:52 | Reagovat

Vždycky mi vadilo, když jsem se dala do řeči s Pražákem, že vůbec neuměl rozdělit správně Českou republiku... Že de facto je jen Praha a Čechy a co víc? Už nic!
Jsem hrdá Slezanka, Třinečanka a to, že měním města v životě jako ponožky, mi vůbec nevadí... Naopak poznávám různé kultury, každé město nabízí něco jiného, ale v podstatě to samé co v každém městě, záleží jen na úhlu pohledu... FM jsem ze začátku nenáviděla a teď mi je smutno, že už tam nebydlím, ale ráda se do něj vracím... :) Prahu jsem viděla jako jen hlavní město a spíš odsuzovala lidi za to, že se tam ženou a ani neví v podstatě proč... až do mé první návštěvy Prahy... zde jsem se zamilovala do historie a její velké škály umění a památek... Vždy si hledám ve městě něco co mě jako umělecké duši a duchovnímu člověku něco přiroste k srdci... :)

Jinak, otázečka, tvé rodné město...?

2 Vatara Vatara | 18. října 2013 v 10:19 | Reagovat

Dle mého názoru, poznáváte samé divné "Pražáky"...

3 Nomen Nescio Nomen Nescio | 19. října 2013 v 9:51 | Reagovat

[1]: Milá Radů, jsem rodilý Slezan z Frýdku a asi stejně jako Vy jsem se usadil v mnoha městech naší země díky své práci a nelituji toho. Jak říkáte, každé město má co nabídnout a má své kouzlo :)

4 Nomen Nescio Nomen Nescio | 19. října 2013 v 9:52 | Reagovat

[2]: Vatara, někdy mám také ten pocit :-D

5 Em Zet Em Zet | Web | 22. října 2013 v 12:23 | Reagovat

Mně zase vadí, když někdo říká, jak Pražáci neumí rozdělit Česko a ani nevědí, co je to Morava. Já jsem se v Praze narodila, žila jsem tam několik let (teď žiju ve Středočeském kraji), ale nepřijde mi, že bych neměla ani tušení o Ostravě, Třinci, FM, nebo o Havířově. :) Možná jste prostě vždycky narazili na ignorantské a hloupé Pražáky, ale neházejte je všechny do jednoho pytle, to si nezaslouží. :)
Jinak famózně píšeš, ten článek jsem přečetla jedním dechem, je vážně úžasně napsaný :)

6 Nomen Nescio Nomen Nescio | 22. října 2013 v 14:01 | Reagovat

[5]: Dobrý den, děkuji Vám za Váš komentář a uznávám, že dlužím omluvu těm pražanům, kteří se vymykají popisu z mého článku :) Ano, patrně jsem měl vždy smůlu na setkání s "domorodci", ale nezlomil jsem nad nimi ještě hůl :)
Děkuji Vám velmi za pochvalu, které se nesmírně vážím a snad pro Vás i další mé budoucí příspěvky budou atraktivní a čtivé :) S pozdravem, N.N.

7 Em Zet Em Zet | Web | 22. října 2013 v 20:21 | Reagovat

V mém komentáři nikde není napsané, že jsem mluvila se všemi Pražáky :)

8 Radů Radů | Web | 22. října 2013 v 20:22 | Reagovat

Omlouvám se za to jméno, je to určené této osobě...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.